Duyurular: HIZ DEĞİL, HAZ İÇİN
www.ikod.org.tr
facebook.com/ikodklasik
twitter.com/ikodklasik
youtube.com/ikodklasik
instagram/ikodklasik
forum.ikod.org.tr
ikodklasik@gmail.com
*
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Mart 29, 2024, 07:13:25 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

HIZ DEĞİL,HAZ İÇİN!

Sayfa: 1 [2] 3  Hepsi   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ilk Defa Klasik Araba almak isteyenlere tavsiyeler..  (Okunma Sayısı 17692 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
EfeCERİT

Çevrimdışı Çevrimdışı

Lincoln Mark V---Ford Taunus P3

« Yanıtla #10 : Mart 12, 2011, 12:51:01 ÖS »

İlk defa alıyorlarsa toplanmış veya orjinal bir araba almalarını tavsiye ederim 

En hakiki mürşit ilimdir!
hozgurarman

Çevrimdışı Çevrimdışı

Halil Özgür Arman

Site
« Yanıtla #11 : Mart 12, 2011, 09:38:34 ÖS »

Valla çok güzel yazmış her noktaya da eksiksiz değinmişsiniz.dediğiniz gibi yapmadım da en zorundan en nadidelerinden biriyle başladım (başladım sayılmaz arada bir 124 toplamak ufkumu çok açtı).Ama 57 den başka hayalim yoktu ki varsa yoksa gecemde gündüzümde hep 57ydi.Sanki ona sahip olunca eksik bir yanım tamamlandı.sanki ailemde hep varmış gibi.sanki o yaşta olmasına rağmen benim çocuğum gibi.sanki metalden değil de etten kemikten gibi.Şunun şurasında 1 aydır sökük ve her an elim üstünde çünkü kendi işyerimde kendim topluyorum ama onu o kadar özledim kii.hafta sonlarım bomboş şimdi onsuz eksiğim onsuz yarımım , sadece ben de değil o kadar şanslıyım ki , eşim de en az benim kadar delisi en az benim kadar özledi onu.O bizim herşeyimiz ailemizin bir ferdi artık ve onunla yeni haliyle beraber olacağımız günü iple çekiyoruz.O BİZİM AŞKIMIZZZZZ::::::
erhangurbuz

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : Mart 12, 2011, 09:57:08 ÖS »

Sevgili SERDAR;
konu başlığı için kutluyorum, siz sayın profesyonel arkadaşlarımız sayesinde bu işe gönül vermiş olanlar yanlız olmadıklarını anlayacaklar ,daha bilinçli ve güvenli olarak yollarına devam edecektir SAYGILARIMLA.
percemkuafor
Burçin AYDIN 55

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : Mart 14, 2011, 10:31:53 ÖÖ »

Birde aldıkları araçları ümraniye sanayii sitesine götürmesinler..camcı selami abiyi konu harici tutuyorum...

Kadına etek,erkeğe chevrolet....
osmanoglu
İsmail Bölükbaş

Çevrimdışı Çevrimdışı

İsmail Bölükbaş / ÇORUM

« Yanıtla #14 : Mart 14, 2011, 01:53:24 ÖS »

Sayın Halil Arman bey, ben de 57 belair topluyorum.Nisan ayında araç bitecek inşallah.Benim de düşündüğüm duygularımı aynen çok güzel ifede etmişsiniz.Birebir kopyası  Bu iş heves işi. zahmetide çok keyfide. Emeksiz yemek olmuyor.Klasikcilere sabır ve kolaylıklar diliyorum.
ozgur
Özgür Özbey

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : Mart 14, 2011, 02:31:44 ÖS »

kesinlikle bildikleri tanıdıkları arabayı alsınlar.. eş dost arabası olsun ki yapılanları yapılmayanları bilsin sorunlarını bilsin..
birde yatan araba değil düzenli kullanılan araba alsınlar..
muslu
muslu

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : Haziran 03, 2014, 12:29:44 ÖS »

Çok teşekkürler, Özellikle beni bu yazıya yönlendiren  Serdar Bey'e:);  Cengiz bey, size de bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.Bu yazı okuduktan sonra daha bilinçlendim. Özellikle benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için çok yararlı bilgiler ile dolu.. Hayalim 56 belair idi, yazılanları okuduktan sonra bunun için biraz daha pişmeli öğrenmeli, tecrübeli arkadaş ve büyüklerimizden nasihat, birikimlerinden ders almamız gerektiğini anladım..
Çok güzel bir aile ikod maşallah...

slc
İKOD ÜYESİ

Çevrimdışı Çevrimdışı

Emre Ayvaz

Site
« Yanıtla #17 : Haziran 07, 2014, 07:25:54 ÖS »

Herkese Merhaba,

Klasik otomobillere ilgim, yıllar önce Mercedes'lere aşık olmam ile başladı.
Uzun süreler W114 250CE hayali kurdum, satım alım rakamları yüksek olunca daha uygun fiyatlı Mercedesleri her gün sahibinden.com da seyreder hale geldim

6 sene önce, bir kaç defa gidip gördüğüm ve sonunda almaya karar verdiğim 1984 BMW 6.35CSİ aracı, hatırı sayılır bir kaporoyu yakarak, notere gitmeden bir kaç saat önce "nasıl bakar, muhafaza ederim" korkusuyla almaktan vazgeçtim.

Daha sonrasında, sizlerin yakından tanıdığı Hakan Arvay abiyle tesadüfen tanıştım. İstanbul'da bir kaç etkinliğe katıldım, hatta sizlerle Ankara'ya Anıtkabir ziyaretine geldim.( Tevfik abinin Bmw 2002 sinde yer bulmuştum kendime ) Bu katılımlar sayesinde, Amerikanlara da ilgim ve sevgim her geçen gün arttı ve şu an 25-30 seneyi doldurmuş herhalde hoşlanmadığım, ilgimi çekmeyen bir klasik araç yok diyebiliirim.

Tüm bunları anlatırken söylememde fayda var ki ben sadece görsel olarak seven tarafta kaldım yani ne Mercedes ne de Amerikanlarla ilgili aslına bakarsanız en ufak teknik bilgilere sahip değilim. Kendimi geliştirmediğim için de çok pişmanım, özellikle Mercedes'ler ile ilgili okumam gereken kaynakları paylaşırsanız çok sevirim.

Yeteri kadar uzattığımı düşünerek, konuya girmek istiyorum ;
Yaptığım ekonomik plan doğrultusunda, inşallah Eylül ayında artık ilk klasik aracımı almak istiyorum.
Aldığım aracı günlük kullanmak istiyorum.

Şimdilik tercihimi, ayırdığım bütçeyle hemen hemen iyi kondüsyonda alabileceğimi düşündüğüm ve günlük kullanımda da sanki beni en az üzecek araçlardan biriymiş gibi geldiği için bir Mercedes W114 veya W115 araç almayı düşünüyorum.

Günlük kullanıma en uygun araç hangisidir sorusunun tek başına çok saçma olduğunu biliyorum ama sizden istediğim; sahibi olduğunuz veya hayalini kurduğunuz klasik aracı bir kaç dakika için unutup, bugün sadece günlük kullanıma en uygun araç budur diyerek, marka model gözetmeksizin hangi aracı tercih ederdiniz ?

Siz bu soruya cevap ararken benim aklımdan "Mercedes" için aşağıdakiler geçiyor

İstanbul, Dudullu ile Kadıköy arası genelde sürekli trafik olan bir güzergahta kullanacağım. (Gün içerisinde şirket işleri için kullanabileceğim başka araç var) Ben klasik aracımla sadece sabah işe, akşam eve gideceğim. Yani günde ortalama 25-30 km arası kullanacağım.

Dudullu organize sanayi veya Ümraniye sanayide hepinizin kefil olacağı, iyi bir Mercedes ustası var mıdır ?

Aynı aracın dizel modellerini, yakıt açısından daha uygun olduğu için düşünmek gerekir mi ?
Yoksa dizel bir aracın bakımı, benzinliye göre daha zahmetli veya pahalı mıdır ?

Lütfen beni de aranıza katmak için bana yardımcı olun, değerli bilgi ve fikirleriniz benim için gerçekten çok önemli… Dediğim gibi ben her klasiği çok seviyorum ama ilk etapta hayalimdeki değil günlük kullanıma uygun olanı benim için en iyisi ...

Herkese Sevgi ve Saygılarımla

Emre Ayvaz

Dipnot: Sevgili Hakan abi, bu yazdıklarım sadece ısınma turları, başını çok ağrıtacağım
           Henüz senden başka kimsem yok  Karizmatik

hardtop_fatih
Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Haziran 07, 2014, 09:03:16 ÖS »

İlk defa alıyorlarsa toplanmış veya orjinal bir araba almalarını tavsiye ederim  
Toplanmış+Orjinal+Minimum fiyatlı..Bu işin 3TOM kuralı budur.. Günümüzde böyle fırsatlar nadir denk gelir..Eğer böyle bir araç denk getirdi iseniz hemen alın.(Kusura bakmayın ama elin ağzına bakan tez avrat boşar) Ne yapacan kırk yaşında arabayı? Elinde patlar satamazsın? gibi sorulara kulak asmayın..Cesaretli olun,paranızı cebinize koyun..Herşey gönlünüzce olsun..Hayırlı uğurlu olsun  

Bende 71 Ford 20m aracımı böylelikle aldım..Fordlar üzerine 7 yıllık bilgi birikimim vardı..Bu aşk çığ gibi büyüdü ve şimdi 2300 üyeli Ford M Kulübü Türkiye kurucusu olarak çıtamızı daha yükseğe çıkartmanın haklı gururunu yaşayarak sayılıyor ve seviliyorum..Mutluyum..

https://www.facebook.com/groups/Taunusmclubturkey/

Teşekkürler Serdar abi..
Skylark
İKOD ÜYESİ

Çevrimdışı Çevrimdışı

İsmail Çağlar Kesik

« Yanıtla #19 : Eylül 30, 2014, 11:01:38 ÖS »

Cengiz bey ile Serdar bey'in yazılarını okuyunca ne kadar doğru bir karar verdiğimi bir kez daha anlamış bulunmaktayım . Bende Otomobilimi seçerken kendimce kıstaslar belirlemiştim .Alıcağım arabada  Olmazsa olmazlar listesi hazırlamıştım . İnanırmısınız bilmem ama bu kıstaslar ve olmazsa olmazlarım araba seçimi konusunda bana çok yardımcı oldu. Öncelikle alacağım araba mümkün olduğu kadar derli toplu olmalıydı .Bunun sebebi ise çok yoğun bir iş hayatım olduğundan tadilat sürecine çok fazla vakit ayıramıyacağım içindi. Diğer bir önemli hususta  Araba ailenin 2. arabası olacağı için ve benim kısa mesafede olsa  günlük hayatta işe gidip gelmemi sağlayabilmesi açısından arabanın yeterli kondüsyonu taşıması gerekiyordu . Son olarak da (belkide en önemlisi) bütçeme uygun olucak bir araba olması gerekiyordu . Tabi ki bende alıcağım arabanın her ne kadar düzgün olursa olsun bakım vs için ekstra maliyetini göz önünde bulundurup adeta sahaya çıktım .

Hatta çok yakın bir tanıdığımızın bir klasik 1976 model Fiat 1500 cabriolet'ini bu kıstaslarım nedeniyle almaktan vazgeçtim . ( Restarosyon süreci ve arabanın nadirliği vb)

Bunun dışında olmazsa olmazlar alım sürecini çok etkiliyor. Mesela Otomatik vites benim için çok ama çok önemliydi.

Özetle araba seçiminde kafanızda oluşturduğunuz planlar sizi istediğiniz otomobile er yada geç ulaştıracaktır.

Herkesin hayalinde ki arabayı kullanması dileğiyle... Karizmatik

İsmail Çağlar Kesik
Sayfa: 1 [2] 3  Hepsi   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

HIZ DEĞİL,HAZ İÇİN!
XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu! İKOD Design by nar bilişim
Bu Sayfa 0.053 Saniyede 19 Sorgu ile Oluşturuldu